Szérum amyloid meghatározásának bevezetése, a Na referenciatartományának változása, az eGFR új módszerrel történő számítása, a fibrinogén meghatározása mostantól ügyeleti vizsgálat

A Laboratóriumi Intézet az elkövetkező hetekben az alábbi négy változást vezeti be a diagnosztikai szolgáltatások terén:

2012. március 26-tól a Laboratóriumi Medicina Intézet immunkémia részlege bevezeti a szérum amyloid A (SAA) meghatározását, immunnefelometriás módszerrel.
A szérum amyloid A (SAA) több izotípusa ismert, melyek közül az SAA1 és SAA2 akut-fázis fehérjék. Koncentrációja a gyulladásos folyamat során néhány órán belül akár 1000-szeresre is növekedhet. Apolipoproteinként a HDL-hez kapcsolódik, a gyulladás során módosítja annak metabolizmusát (1). Krónikus gyulladásos folyamatok kísérője lehet az ún. másodlagos amyloidosis, amikor a SAA degradált formája a szövetekben lerakódva károsító precipitátumokat eredményez. A SAA magas szintje jelzi a fertőzéseket, és az autoimmun betegségeket, így felhasználható az antiinflammatorikus terápia hatásosságának a nyomon követésére (pl. vasculitis, rheumatoid arthritis esetében) (2).
Minta: natív vér
Referenciatartomány: <6.4 mg/L

Vizsgálatkérés: a szérum amyloid A (SAA) meghatározás a MedSol „KIZIMKEM” kérőlapján rendelhető meg.
Eredményközlés: 10 munkanapon belül
A vizsgálat pontértéke: 680 pont, WHO kódja: 2107D
Kérdéseikkel Dr. Katona Éva speciális immunkémia részlegvezetőhöz fordulhatnak az 56295-ös melléken.

A Laboratóriumi Medicina Intézet valamennyi Cobas analizátora indirekt ionszelektív elvű. Eddigi adataink szerint az új módszerrel a korábbinál kb. 2 %-kal alacsonyabbak a szérum nátrium értékek. Ezért a nemzetközi szakirodalmi (3) és saját eddigi adataink alapján a szérum Na referencia tartománya kissé módosul, az új határértékek:

133-146 mmol/L

Az új nemzetközi irányelveknek és a MANET -MLDT szakmai ajánlásának megfelelően változik az eGFR megadása, ezt a korábbinál pontosabb CKD-EPI képlettel számítjuk (4-6).
Az egészséges egyéneket is vizsgáló multicentrikus epidemiológiai tanulmányon alapuló eGFR-EPI saját vizsgálataink szerint jól korrelál a korábbi MDRD és négyzetes GFR-rel és a kétféle formula hátrányait kiküszöbölve egységesebbé teszi a glomeruláris funkció becslését.
Az eGFR-t automatikusan számítjuk 18 éves kor felett a szérum kreatinin, kor és nem alapján:

Nők, ha Scr < 62 µmol/L; eGFR =144x(Scr/61.6) -0.329 x (0.993) kor
Nők, ha Scr > 62 µmol/L; eGFR =144x(Scr/61.6) -1.209 x (0.993) kor
Férfi,  Scr <80 µmol/L;  eGFR = 141x(Scr/79.2) -0.411 x (0.993) kor
Férfi,  Scr >80 µmol/L;  eGFR = 141x(Scr/79.2) -1.209 x (0.993) kor

Az eGFR-EPI testfelszínre korrigált és 90 ml/perc/1,73m2 alatt adható meg számszerűen.
18 éves kor alatt továbbra is a megfelelő Schwartz képlet ajánlott a GFR számítására.
A fenti paraméterekkel kapcsolatban Dr. V. Oláh Anna részlegvezetőt kereshetik, T: 50045.

Az utóbbi időben felmerülő klinikusi igényeket figyelembe véve 2012. április 2-tól a Laboratóriumi Medicina Intézetben ügyeleti vizsgálatként is bevezetésre kerül a fibrinogén Clauss-módszerrel történő meghatározása. A vizsgálatot az ügyeleti kérőlapon egyedileg lehet megkérni, alap pontértéke 402 pont. A vizsgálat elvégzéséhez egy cső Na-citráttal alvadásgátolt vérmintára van szükség, amennyiben a koaguláció szűrőtesztjei (protrombin idő, APTI, trombin idő) mellett történik a vizsgálat kérése, úgy a fibrinogén meghatározásához újabb cső vérminta levétele szükségtelen.

Irodalom:

1. Malle E, De Beer FC. Human serum amyloid A (SAA) protein: a prominent acute-phase reactant for clinical practice. Eur J Clin Invest 1996;26:427-35.
2. Cunnane G, Grehan S, Geoghegan S, et al. Serum amyloid A in the assessment of early inflammatory arthritis. J Rheumatol 2000;27:58-63.
3. Tietz: Textbook of Clinical Chemistry 4th edition, p. 992.
4. Levey AS: New equation for GFR, Ann Intern Med 2009: 150; 604-12.
5. Florkowsky CM, Chew-Harris J SC: Methods of estimating GFR-different equations including CKD-EPI. Clin Biochem Rev 2011: 32; 75-79.
6. Schwartz képlet:

.

Debrecen, 2012. március 23..

egyetemi tanár
a Laboratóriumi Medicina Intézet